Przydatne informacje

Miejsce zbiórki na wszystkie wycieczki jednodniowe: Biuro Turystyki Skandynawskiej ” Fregata” ul. Żeromskiego 1 (przy promenadzie) Świnoujście (Wyspa Uznam),

siedziba biura znajduje się na ul. Uzdrowiskowej 20 lokal 503 (nowa promenada)

Od lipca 2023 dogodny dojazd TUNELEM do Świnoujścia na wyspę Uznam, gdzie odbywają się zbiórki na wycieczki.

Parking strzeżony w Świnoujściu w pobliżu naszego biura ul.Sienkiewicz 11         

(  kom. 663 662 185, 663 662 186 )

Uwaga! W Świnoujściu w dzielnicy nadmorskiej i w centrum miasta OBOWIĄZUJE STREFA PŁATNEGO PARKOWANIA.

Osoby wykupujące TRANSFER z MIĘDZYZDROJÓW wyjeżdżają z przystanku autobusowego naprzeciwko MUZEUM PRZYRODNICZEGO ul. Niepodległości przy HOTELU Bel Mare , CENA 60 zł od osoby w obie strony

Rezerwacja wycieczek jednodniowych i kilkudniowych w systemie rezerwacyjnym online   kliknij i sprawdź

 

 Praktyczne informacje dla wyjeżdżających na wycieczkę do DANII

W Danii obowiązują korony duńskie aczkolwiek w punktach z pamiątkami
można płacić Euro ale przyjmują tylko papierkowe i wydają w koronach
duńskich.

Na wycieczce można płacić wszędzie zwykłą kartą płatniczą.

Wolny czas jest przewidziany ale około godzinki pod warunkiem , że
program wycieczki będzie zrealizowany bo czas wolny nie może odbyć się
kosztem zwiedzania.

Możliwość posiłku będzie w czasie wolnym lub podczas rejsu promem

Własny prowiant jest zalecany

Obowiązkowe dokumenty tożsamości: paszport lub dowód osobisty. Legitymacja szkolna nie jest dokumentem tożsamości.

Na chwile obecną nie obowiązują obostrzenia covidowe.

 

Praktyczne informacje dla wyjeżdżających na wycieczkę do Norwegii

Norwegia kojarzy się z krajem wiecznej zimy, gdzie nawet latem temperatury niewiele różnią się od tych, w jakich przechowujemy żywność w naszych lodówkach. Nic bardziej błędnego! Wzdłuż wybrzeży norweskich przepływa ciepły prąd Golfsztrom, ogrzewając znacznie tę część Europy. Nad morzem temperatury zimą nieznacznie spadają poniżej zera, a latem bywa tu cieplej niż w Polsce. Lato w Norwegii trwa praktycznie od końca maja do końca września. Nasze trasy wycieczek przebiegają około 1000 km przed kołem podbiegunowym więc dni są bardzo długie. Okres września jest również atrakcyjny jak czerwiec czy lipiec z tym, że w czerwcu i lipcu ze względu na ogólnie panujący osąd o temperaturach w Norwegii jest bardzo dużo turystów. Zwłaszcza tych z Japonii i Ameryki co sprawia, że miejsca naturalne są przez nich zakłócane.

Kiedy jechać, podróż
Norwegię zwiedzać najlepiej od połowy maja do połowy września.Podróżując w maju i na początku czerwca mamy okazję widzieć Norwegię w przekroju trzech pór roku – zima,wiosna,lato. Trzeba jednak pamiętać, że w maju i we wrześniu część dróg może być jeszcze lub już zamknięta.Dojazd do Norwegii nie jest trudny, ale też nie należy do najłatwiejszych. Jadąc z naszym biurem trzeba pokonać Morze Bałtyckie i zachodnie wybrzeże Szwecji. Jest to odległość ze Świnoujścia ok. 600 km i jadąc autostradą nie ma w zasadzie co oglądać do samej granicy z Norwegią. Dlatego też tę odległość pokonujemy w nocy komfortowym autokarem. Przepiękne widoki na naszej trasie rozpoczynają się już od samego rana gdy wjeżdżamy na most i oglądamy Idellfjord na granicy Szwecji z Norwegią. Wprawdzie w autokarze jest klimatyzacja ale zalecamy zabrać ze sobą coś do przykrycia i pod głowę małą poduszkę.

Którą wycieczkę wybrać?
Proponujemy Państwu 3 podstawowe warianty wycieczek.

I.Wycieczka-Oslo i 3 fiordy(008/F/bn),
jest to wycieczka krótka i bardzo tania , ale niestety pozbawiona oglądania przepięknych widoków potężnych,surowych skalistych fiordów oraz dzikiego górskiego krajobrazu.Równinny krajobraz nie kojarzy się z Norwegią, ale raczej ze Szwecją. Trzy fiordy, które zobaczymy to fiord Iddelfjord na granicy szwedzko-norweskiej, Oslofjord nad którym położone jest stolica Oslo oraz fiord wewnętrzny Tyrifjord oddalony od Oslo ok. 30 km. Fiordy te są fiordami w myśl terminologii geograficznej ale nie fiordami znanymi z fotografii i podręczników. Oferta ta jest adresowana dla turystów chcących zwiedzić stolicę Norwegii oraz zaznać przedsmaku widoku fiordów.Program ten ze względu na krótki czas wycieczki polecamy szczególnie turystom przebywającym na wczasach w Świnoujściu i okolicach.
II.Wycieczka-„Fiordy i Oslo” (008/MF/1n/Św,
jest to wycieczka adresowana dla turystów chcących ujrzeć widoki stromych skal i morskiej wody wdzierającej się w głąb lądu, dla turystów chcących zobaczyć fiordy jakie znają z najlepszych ilustracji do podręczników geografii oraz plakatów i wydawnictw poświęconych Norwegii.W programie tym zapewniamy nocleg w miejscowości położonej nad samym fiordem. Niewątpliwie wielką atrakcją turystyczną tego programu jest rejs po Sognefjorden, najdłuższym fiordzie (204 km) wdzierający się głęboko w ląd oraz po jego odnodze Naeroyfjorden, będącego najwęższym fiordem Norwegii.
III.Wycieczka – „Fiordy i lodowiec,Oslo” (021/FL/3n/Św),
jest to wycieczka dla turystów chcących dużej pobyć wśród dzikiej natury fiordów.Niewątpliwie największą atrakcją turystyczną(oprócz rejsu po Sognefjorden) jest wyprawa na jeden z licznych jęzorów lodowca Jostedalsbreen-największy europejski lodowiec. Dwa noclegi w sercu fiordów oraz jeden w Oslo sprawiają, iż oprócz zwiedzania możemy wypocząć i głębiej poznać naturę Norwegii.
Program „Fiordy,droga Trolli,Oslo” (21/FDTO/4n/Św,
jest to program uzupełniający zwiedzanie Norwegii.W programie tym,oprócz urzekającej przyrody nie brak również cudów współczesnej techniki,takich jak kolejka Flam oraz najdłuższy na świecie tunel drogowy(24,5 km).Jedną z największych atrakcji turystycznych (oprócz rejsu po Sognefjorden)tego programu, będącą żelaznym punktem większości wycieczek do Norwegii,jest Droga Trolli.Jazda tą wąską i stromą drogą o 11 bardzo ostrych zakrętach to mrożące krew w żyłach wspaniale przeżycie.
Program”Fiordy i lodowiec,Oslo-samolot” (021/FL/4n/Wawa/Lot)
to program dla turystów wygodnych i dla tych co nie mają za dużo czasu
Stworzyliśmy ten program z myślą o umożliwieniu dołączenia do grupy zwiedząjcej Norwegię. Samolotem z Warszawy do Oslo, szczegółowy program na naszych stronach.

Lodowiec
Jostedalsbreen jest największym lodowcem stałego lądu Północnej Europy. Zajmuje powierzchnię 487 km2. Z lodowca odchodzi 22 tzw. ramion oraz jęzorów. Corocznie ponad 30 tysięcy turystów odwiedza Nigardsbreen. Doskonale zachowany krajobraz przed lodowcem mówi wiele o historii zlodowacenia.
Jostedalsbreen jest już od dłuższego czasu postrzegane jako atrakcyjne miejsce dla piechurów i lubiących wspinaczki. Dolina lodowca Nigardsbreen w Jostedalen jest jedną z najbardziej uczęszczanych atrakcji turystycznych w obrębie Sognefjord. Od wielu lat oprowadzanie po lodowcu i górach jest tradycją doliny Jostedalen. Jostedalen Breforarlag – założony w 1987 roku – kontynuuje wieloletnie tradycje przewodnictwa i oferuje szeroki zakres wypraw po lodowcu i po skałach z różnymi typami tras – górskimi i skalistymi. Nasi autoryzowani przewodnicy i instruktorzy posiadają najwyższe kwalifikacje przewodnictwa i instruktażu na lodzie i śniegu. Dobrze znają zarówno Jostedalsbreen jak i Jotunheimen. Wszyscy przewodnicy mówią po angielsku. Właściciele Jostedalen Breforarlag są członkami Międzynarodowego Związku Przewodnictwa Górskiego co gwarantuje bezpieczeństwo podczas wypraw.

Pogoda i jak się ubrać.
Wiosna i lato a szczególnie wrześniowe słoneczne, kolorowe babie lato, dostarczy nieporównywalnie pięknych wrażeń. Trzeba jednak pamiętać, że w tym regionie Skandynawii panują raczej umiarkowane temperatury. Przypominamy, że większość trasy wiedzie przez srogie, górskie tereny i pogoda jest jak w górach – często zaskakująca, od przenikającego chłodu po upały. Opady są mniej więcej równomiernie rozłożone w ciągu całego roku, szczególnie na zachodnim wybrzeżu (tam, gdzie będziemy). Występują jednak anomalia pogodowe, np. w marcu podczas pobytu w Oslo chodziliśmy tylko w samych koszulkach i to z podwiniętymi rękawami a w czerwcu wszyscy uczestnicy wycieczki trzęśli się z zimna i to w kurtkach.Na fiordach a zwłaszcza podczas rejsu promami oraz w górach dokuczliwy może być chłodny wiatr, przed którym ochroni odpowiednia odzież. Zalecamy ubrać się ciepło nie zapominając jednak o letnich ubraniach.Najlepiej ubrać się „na cebulkę”, nakładając kilka warstw,które można zdejmować, w zależności od warunków atmosferycznych. Należy zwrócić uwagę na wygodne obuwie, ponieważ w programie przewidujemy trochę chodzenia a zwłaszcza w drodze na lodowiec. Do chodzenia po samym lodowcu dostaniemy stosowne obuwie oraz zabezpieczenia.

Noc polarna – występujące w strefach polarnych zjawisko, kiedy słońce przebywa pod horyzontem ponad 24 godziny. Podczas polarnej nocy rolę źródła światła przejmuje Księżyc.
Dzień polarny – zjawisko występujące w strefach polarnych tj. na obszarach ograniczonych kolami podbiegunowymi, polegające na niechowaniu się słońca poniżej linii horyzontu przez co najmniej 24 godziny. Długość dnia polarnego jest zróżnicowana, od 24 godzin na terenach położonych na szerokościach geograficznych wyznaczających koła podbiegunowe do 6 miesięcy na samych biegunach. Zjawisko dnia polarnego występuje przemiennie z występowaniem zjawiska nocy polarnej.

Zorza Polarna – to zjawisko naturalne, powodowane przez nakładane elektrycznie cząstki słoneczne przenikająe do atmosfery ziemskiej. Inna znana nazwa to Aurora Borealis – świt północy. Zorza polarna może pojawiać się nagle, wypełniając niebo potężnymi łukami w postaci widmowych smug w kolorze zielonym, żółtym, czerwonym i fioletowym, które tańczą nad horyzontem, by ponownie znikać.. Wszystkie wycieczki opisane w programach Norwegia w zimowej szacie dają szanse zobaczenia zorzy polarnej, jednak sam niespodziewany charakter zjawiska powoduje, że nie można zagwarantować jej pojawienia się. Chociaż na najniższych szerokościach geograficznych zorzę widywano pod koniec września, jej wystąpienie w rejonie północnego koła podbiegunowego jest najbardziej prawdopodobne w okresie między listopadem a marcem.

Norwegia
– państwo położone w Europie Północnej, w zachodniej części Półwyspu Skandynawskiego. Graniczy ze Szwecją, Finlandią, Rosją. Powierzchnia kraju wynosi 323 878 km² Stolica – Oslo Liczba mieszkańców 4,5 mln.
Ludność
– Blisko 97% wszystkich mieszkańców stanowią Norwegowie. Północną część kraju zamieszkuje niewielka ilość Lapończyków i Finów, a południowa Szwedów i Duńczyków. Dominującą religią jest luteranizm. Przeciętna długość życia wynosi dla mężczyzn 73 lat, a dla kobiet 79 lat.
Warunki naturalne
– Większą część powierzchni Norwegii zajmują Góry Skandynawskie, z najwyższym szczytem Galdhopiggen (2469 m.n.p.m.). Znajduje się tu ponad 160 tysięcy jezior. Największe z nich (Mjosa) położone jest w południowo-zachodniej części kraju. Lasy pokrywają około 25% powierzchni kraju. Klimat morski, na południu umiarkowanie ciepły, dzięki wpływowi ciepłego Prądu Zatokowego. Przeciętna temperatura powietrza i średnie opady dla Oslo wynoszą w styczniu 5°C i 49 mm, a w lipcu 17°C i 84 mm.
Ustrój polityczny
– Norwegia jest wielopartyjną monarchią konstytucyjną z jednoizbowym parlamentem – Stortingiem, który liczy 165 miejsc. Głową państwa jest król z kompetencjami ustawodawczymi i prawem do przewodniczenia obradom parlamentu. Gospodarka – Norwegia jest wysoko rozwiniętym krajem przemysłowym. Wydobywa się tu ropę naftową oraz gaz ziemny, a także niewielkie ilości rud żelaza, miedzi, tytanu, niklu, molibdenu, cynku, ołowiu, siarki i srebra. Prawie cała energia elektryczna wytwarzana jest przez elektrownie wodne.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Oslo adres: Olav Kyrres plass 1, 0244 Oslo tel. (0-04722) 555-536, 430-015, 430-161; fax 444-839 e-mail: polavd@online.no

Informacja dla tych co wybierają się na najwyższy wodospad Norwegii
Jest wiele pięknych miejsc w Norwegii tych, które bardzo lubię odwiedzać, trudno więc wskazać to najpiękniejsze i najbardziej ulubione. Wspomnę może o miejscu mało popularnym ale moim zdaniem godnym odwiedzenia i zobaczenia największego wodospadu Norwegii – Vettisfoss a zarazem największego wodospadu Północnej Europy. Wiele biur podróży twierdzi, iż największym wodospadem Norwegii jest wodospad Vøringfossen, lecz on ma tylko 189 m a Vettisfoss spada z wysokości 274 m. Jest to 6 pod względem wysokości spadania wody wodospad na świecie. Miejsce to jest jak wspomniałem mało. popularne dla przeciętnego turysty ponieważ wodospad znajduje się w Parku Narodowym Norwegii – Jotunheimen a przez teren parku nie przebiegają żadne drogi a zatem wycieczki komercyjne tam nie docierają. Aby tam się dostać można jechać oczywiście z naszym biurem na wycieczki tzw. „nie standardowe”, które też organizujemy. By dostać się samemu, należy dojechać najpierw do miejscowości Ovre Ardal leżącej na końcu odnogi Sogne Fiordu następnie wąską asfaltową drogą przejechać przez około 6 km w górę – do Hjelle. Tam, przy spektakularnie spadającym (też ładnym) wodospadzie trzeba zostawić pojazd i pomaszerować w górę doliny Vetti przekraczając kilka razy mostkami huczącą rzekę. Szutrowa droga kończy się po godzinie „dobrego” marszu przy zabudowaniach schroniska. Stąd mało widoczną i mało oznakowaną ścieżką, po głazach i osypiskach idziemy ok. pół godziny do Vettisfoss. Wodospad schowany jest za skałą i wyłania się nagle, wówczas dochodzi się do wypływającej spod niego rzeki. Druga droga jest bardziej dla „twardzieli”, ze schroniska kierując się w prawo musimy pokonać 2/3 drogi idąc ostro pod górę wspinamy się by dostać się na płaską ścieżkę wiodącą prosto do wodospadu. Wspinaczka nasza zostaje nagrodzona pięknymi widokami urokliwego a zarazem dzikiego parku Jotunheimen oraz mamy możliwość obejrzenia Vettisfoss z usytuowanych po obu stronach wodospadu punktów obserwacyjnych, gdzie z góry możemy podziwiać spadające jego wody. Jak będziemy mieli trochę szczęścia i trafimy na porę gdy promienie słońca będą wpadały do doliny ujrzymy wówczas przepiękna tęczę powstałą na skutek rozbryzgujących się cząstek wody z hucznie spadającego wodospadu. Ze względu na tę dzikość natury, niedostępność a zarazem urokliwość no i przede wszystkim brakiem wielkiej rzeszy turystów lubię to miejsce odwiedzać przynajmniej raz do roku by choć przez chwilę mieć kontakt z prawdziwą z naturą

Wycieczki kilkudniowe do Norwegii

Fiordy, Lodowiec, Oslo

1.dzień g.13:00 Zbiórka uczestników wycieczki przed biurem ul. Żeromskiego 1, transfer do granicy, przejazd do portu Sassnitz, przeprawa do Trelleborga.
2.dzień Nocny przejazd wzdłuż zachodniego wybrzeża Szwecji przez Göteborg do Oslo. Po drodze na granicy szwedzko-norweskiej zobaczymy Iddefjord. Krótka przerwa, przejazd wzdłuż fiordu wewnętrznego Tyrifjord, dalej dolinami Hallingdal i Hemsedal do Laerdal, nocleg.
3.dzień g.09:00 Po śniadaniu, przeprawa przez Sognefjord, wyprwa na lodowiec, nocleg.
Uwaga!
Jeżeli chodzi o wejście na lodowiec to oczywiście nie ma obowiązku ponieważ jest to fakultet.
Osoby, które nie wchodzą na lodowiec a biorą udział w wyjeździe na lodowiec dopłacają 10 euro za przeprawy promowe.
Sama wyprawa na jęzor lodowca trwa ok. 5 godzin, osoby które pozostają mają czas wolny w pięknym otoczeniu doliny zejścia lodowca
Osoby, które nie chcą jechać na fakultet mogą pozostać w miejscu nocowania.
4.dzień g.08:00 Po śniadaniu 3-godzinny rejs statkiem wzdłuż Sognefjord, najdłuższego i najgłębszego fiordu na świecie. Przeprawa przez wąski Neroyfjord z wąskimi wodospadami i klifami górskimi do miejscowości Gudvangen. Przejazd doliną Aurlandsdalen do Gol i dalej do Oslo, wieczorny spacer głównym deptakiem stolicy i brzegiem Oslofjordu., nocleg.
5.dzień g.09:00 Po śniadaniu zwiedzanie miasta, zobaczymy m.in.: uroczystą odprawę warty Gwardii Królewskiej, ratusz miejski, w którym wręczana jest pokojowa nagroda Nobla, twierdzę Akerhus, Muzeum Łodzi Wikingów na półwyspie Bygdoy, park Vigelanda, przejazd do Szwecji, do Trelleborga, przeprawa promowa do Sassnitz.
6.dzień ok.15:00 Przyjazd do Świnoujścia.
(Program jest ramowy i może ulec zmianie.)

Fiordy, Droga Trolli, Oslo

1. dzień g.13:00 Zbiórka uczestników wycieczki przed biurem „Fregata”, ul.Żeromskiego 1, spotkanie z pilotem- przewodnikiem, przekroczenie granicy, przejazd do portu Sassnitz. g. 17:45 Przeprawa morska do portu Trelleborg w Szwecji (ok. 4 godz.)
2. dzień Przejazd wzdłuż zachodniego wybrzeża Szwecji przez Geteborg w kierunku Oslo. Po drodze na granicy szwedzko-norweskiej zobaczymy Iddefjord. Przejazd tunelem pod Oslofiordem, przerwa na śniadanie i toaletę. Przejazd dolinami Numedal i Uvdal oraz płaskowyż Hardangervidda do Geilo i dalej doliną Hemsedal do Leardal, zakwaterowanie w ośrodku wczasowym otoczonym wysokimi skalnymi górami, nocleg.
3. dzień Po śniadaniu 3-godzinny rejs statkiem wzdłuż Sognefjord, najdłuższego i najgłębszego fiordu na świecie. Przeprawa przez wąski Neroyfjord z wodospadami i klifami górskimi do miejscowości Gudvangen. Przejazd do miejscowości Flam, czas wolny, dla chętnych możliwość przejażdżki słynną kolejką górską Flam-Myrdal-Flam. Przejazd najdłuższym tunelem świata (24,5 km). Powrót do Leardal, nocleg.
4. dzień Po śniadaniu przeprawa przez Sognefiord, przejazd do jęzora lodowca Jostedalsbreen – największy lodowiec stałego lądu Europy. Krótki postój, dalej przejazd wzdłuż Lusterafjorden do Lom, dalej do wioski Geiranger. Przejazd wzdłuż Geirangrefjordu, następnie przejazd „Drogą Orłów”, przeprawa przez Norddalsfjorden, obiadokolacja, nocleg w Valldal.
5. dzień Po śniadaniu przejazd mrożącą krew w żyłach słynną „Drogą Trolli”, przejazd doliną Romsdalen, wzdłuż rzeki Rauma. Po drodze mijamy liczne urwiska skalne i wodospady. Krótka przerwa w małej górskiej miejscowości Dombas. Przejazd doliną Gundbrandsdal do Lillehammer, wizyta na terenach Olimpijskiego Parku Sportów Zimowych. Przejazd do Oslo, obiadokolacja, nocleg.
6. dzień Po śniadaniu zwiedzanie miasta, zobaczymy m.in.: uroczystą odprawę warty Gwardii Królewskiej, ratusz miejski w którym wręczana jest pokojowa nagroda Nobla, twierdzę Akerhus, rejs statkiem po Oslofiordzie, muzeum łodzi Vikingów na półwyspie Bygdoy, park Vigelanda, przejazd na przedmieście Oslo do górującej nad miastem skoczni narciarskiej „Holmenkollen”. Nocny przejazd do Trelleborga, przeprawa promowa do Niemiec.
7. dzień ok.g.15:00 Przyjazd do Świnoujścia
(Program jest ramowy i może ulec zmianie)

Norwegia w zimowej szacie – Przygoda zimą

Statki Hurtigruten – od ponad stu lat statki Hurtigruten przewożą pasażerów, pocztę i ładunki do 34 portów wzdłuż norweskiego wybrzeża, zapewniając kontakt z cywilizacją wielu odległym społecznosciom, szczególnie w trakcie zimy.
Nasze programy zimowe oparte są więc na przewozach tymi statkami. Informacje na ten temat znajdziecie Państwo na kolejnych stronach. Przez całą zimę istnieje możliwość wypłynięcia w dłuższy rejs (od 6 do 11 nocy). Statki Hurtigruten odpływają codziennie z Bergen, zatrzymując się w wielu portach wzdłuż wybrzeża.

Orca safari – Podróż statkiem Hurtigruten z Trondheim do Tromso łączy w sobie pełne odprężenie i zapierające dech w piersiach doznania, które pozostawiają wspomnienia na całe życie. W trakcie rejsu wzdłuż północno-zachodniej linii brzegowej Norwegii będziemy mieli okazję oprócz podziwiania pięknej nieskażonej przyrody oraz uroczych małych miasteczek, przede wszystkim zobaczenia z bliska wieloryba-zabójcę. Należy jednak pamiętać, że orki to dzikie zwierzęta, żyjące w swoim naturalnym środowisku, dlatego nie możemy zagwarantować obserwowania ich za każdym razem .

Krab safari oraz morskie wędkowanie w Morzu Barentsa – Dzień rozpoczyna się śniadaniem na molo, potem przebieramy się w kombinezony wędkarskie. Płyniemy do najbogatszych łowisk na świecie i zarzucamy wędki.Przeżywamy jedyną w swoim rodzaju odyseję wędkarską – połowy gwarantowane. Po lunchu przychodzi czas na krabowe safari. Poczujemy dreszcz emocji, jaki towarzyszy połowom arktycznych gatunków ryb i czerwonego kraba królewskiego. Po powrocie do Mehamn możemy zrelaksować się w saunie, podczas gdy szef kuchni będzie przyrządzał przepyszną obiadokolację ze złowionych przez nas ryb. Wieczorem wsiadamy na pokład statku zmierzającego na północ do Kirkenes, skąd jeszcze przed powrotem możemy podziwiać uroki krajobrazu północnej Norwegii.



Waluta:
Korona norweska ( 1 NOK = ok. 0,55 PLN śr kurs na dz.31.12.12)
By szybko i prosto przeliczać przyjmujemy 1 NOK = 0,50 PLN.
Pieniądze najlepiej wymienić w Polsce bo w bankach i hotelach norweskich pobierana jest prowizja. Prawie wszędzie możliwa jest wyplata pieniędzy z bankomatów,gdyż są one bardzo rozpowszechnione. Większość bankomatów akceptuje najbardziej popularne karty płatnicze: MasterCard, EuroCard, Visa i American Express. UWAGA!!! Nie wszystkie bankomaty akceptują karty Maestro. Z płaceniem kartą nie ma problemu, gdyż większość placówek handlowych akceptuje standardowe karty płatnicze, takie jak VISA czy MasterCard.

Ceny
Skandynawia jest regionem stosunkowo drogim a jak na północnoeuropejskie standardy Norwegia jest krajem bardzo drogim. Jednakże słynna, norweska drożyzna powinna być raczej kojarzona z wysokimi cenami niektórych artykułów, od książek po piwo (40 NOK), papierosy (60 NOK) i alkohol, nie zaś z podstawowymi środkami jakie potrzebne są do przeżycia przeciętnemu podróżnikowi.
Przyjeżdżając do Norwegii,lepiej zapomnieć o przeliczeniu wszystkiego na złotówki,bo inaczej trudno będzie się zdecydować na jakikolwiek zakup,gdyż każda rzecz okaże się za droga. Uwaga Panie! Wycieczka na fiordy to wycieczka typowo krajoznawcza, gdzie mamy możliwość podziwiania przepięknych widoków, krajobrazów, mamy możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą, ciszą i spokojem. Przepraszamy, że w programie nie ma dużo czasu na zakupy bo i po co, przecież tam jest tak drogo (dbamy o kieszenie mężów). Proszę się jednak tak bardzo nie martwić, bo przewidzieliśmy trochę czasu wolnego na zakupy (ale tylko trochę) – w Oslo. Oprócz koron na opłaty dodatkowe (wstępy -wg.programu)zalecamy kieszonkowe (bez szaleństw i bez sklepów): Norwegia – 400 NOK, Dania – tylko to co na promie.Na promach nie ma sklepów „strefy wolnocłowej” są tylko sklepy z towarami nie objętymi podatkiem VAT. Wysokie Norweskie ceny są znane w świecie, przesadą jednak będzie zabieranie całego prowiantu z Polski. Normalne są tam np. ceny makaronów, ryż już jednak sporo droższy niż w Polsce. Warto z pewnością zabrać wszystkie dodatki jak sosy, zupy w proszku i słodycze, a resztę kupować na miejscu. Ceny chleba wahają się od 4 do 10 zł. Najtańsze produkty oferuje sieć Rema 1000 i RIMI, nieco droższe są Coop i Kiwi.
Przykładowe ceny w Norwegii
Sklep spożywczy (ceny w markecie RIMI) chleb – 10-25 kr mleko – 9-13 kr / litr drożdżówka – 6 kr jogurt mały – 4 kr piwo 0.33 l – 20-45 kr jogurt litr – 11-15 kr Coca-Cola 4×1.5 litra – 45 kr ciastka – 10-25 kr pocztówki – 5-8 kr znaczek do Polski – 9 kr Typowe pamiątki: łoś pluszowy – 55-80 kr (mały) troll – 100-250 kr (zależnie od wielkości) łoś pluszowy – 110-140 kr (duży) kubeczki z nadrukami – 40-100 kr swetry norweskie – od 800 kr album ze zdjęciami – 99-139 kr W mieście sałatka – 40 kr kebab – 40 kr hot-dog – 30 kr danie w restauracji – od 70 kr pizza – ok. 90 kr

DANIA
Dania to wyspiarskie królestwo (446 wysp) zachwyca swą portową stolicą Kopenhagą oraz przypomina swym symbolem – Syrenką – Warszawę. Port z Syrenką, piękny pałac królowej Małgorzaty, kamieniczki nad kanałem oraz browar Carlsberg to obowiązkowe punkty programu w mieście Andersena.

Kiedy jechać, podróż
Danię praktycznie można zwiedzać cały rok a zwłaszcza Kopenhagę, gdzie klimat i temperatury są podobne jak na naszym zachodnim wybrzeżu. Pogoda w Danii jest zmienna, lecz rzadko bywa surowa. Od września do listopada bywa wietrznie i deszczowo, miesiące zimowe często przynoszą umiarkowany mróz i opady śniegu. Choć dzieli nas od Danii morze Bałtyckie to ze Świnoujścia do Kopenhagi w linii prostej jest tylko ok. 200 km, co czyni, iż Świnoujście jest idealnym miejscem do krótkich jednodniowych wycieczek, zwłaszcza dla tych co przebywają na wypoczynku nad pięknym polskim wybrzeżem. Najszybciej i najtaniej dotrzeć do Danii można z naszym biurem, jadąc do Rostoku (Niemcy) i przeprawiając się promem przez najwęższe miejsce na Bałtyku do Gedser, gdzie po krótkiej przeprawie promowej(ok.1,45 min) rozpoczyna się nasza przygoda ze Skandynawią. W czasie jazdy przez duńskie wyspy i dzięki naszym dobrze przygotowanym pilotom poznajemy historię, przyrodę, kulturę, obyczaje i zwyczaje panujące w Królestwie Duńskim.

Którą wycieczkę wybrać?
Proponujemy Państwu 4 podstawowe warianty jednodniowych wycieczek autokarowo-promowych
I. Wycieczka do Kopenhagi(001/F)
Jest to wycieczka na której dużo czasu poświęcamy głębszemu poznaniu stolicy Danii.Wycieczkę tę polecamy dla ludzi którzy pragną mieć trochę czasu by poświęcić go indywidualnym spacerom romantycznymi uliczkami Kopenhagi lub „polatać” po sklepach.
II. Wycieczka do Kopenhagii Safari ZOO (010/F/ZOO)
Na wycieczce tej prócz zwiedzania Kopenhagi mamy możliwość odbycia podróży w Parku Safari Knuthenborg – jednego z największych parków safari w Europie. Wycieczkę tę szczególnie polecamy dla rodzin z dziećmi.
III. Wycieczka do Szwecji i Kopenhagi z przejazdem mostem Oresund Malmö(001/m/F)
Dania i Szwecja w jednej wycieczce oraz przejazd jednym z najdłuższych połączeń między brzegami (ok. 17 km,tunel,sztuczna wyspa,most)nad cieśniną Oresund oraz odbywamy wizytę w trzecim co do wielkości mieście Szwecji Malmö.
IV. Wycieczka do Szwecji i Kopenhagi(002/F)
Jest to wycieczka w ktorej również zwiedzamy Kopenhagę i Malmö oraz dodatkowo krótko i tylko zewnętrznie zwiedzamy zamek Hamleta w Helsingor. Ze względu na to, iż zamek ten jest znacznie oddalony od Kopenhagi musimy nadrobić na całej trasie ok. 150 km. Czas ten zużywamy kosztem zwiedzania Kopenhagi w ktorej jesteśmy bardzo krótko. Wycieczkę tę polecamy jedynie dla osób lubiących szybkie i intensywne lecz krótkie zwiedzanie.

Waluta
Jednostką monetarną w Danii jest korona duńska (DKK), gdzie korona to 100 ore.
Korona duńska(1DKK=ok.058 PLN)
Obiegowe banknoty są wartości 50 DKK, 100 DKK, 200 DKK, 500 DKK i 1000 DKK, a monety 20 DKK, 10 DKK, 5 DKK, 1 DKK oraz 50 öre i 25 öre. Euro stało się walutą Unii Europeiskiej 1 stycznia 1999, jednak Dania zdecydowała się nie wprowadzać EURO we własnym kraju. Część banków w Kopenhadze jest czynna w dni powszednie do 17.00, a liczne punkty wymiany walut do 22.00. Posiadacze kart kredytowych mogą pobrać duńską walutę w bankomatach, znajdujących się w dostępnych i uczęszczanych miejscach. Międzynarodowe karty kredytowe (American Express, DINERS, EUROCARD, VISA, CIRRUS, MASTERCARD) są powszechnie uznawane w hotelach, restauracjach i sklepach, podobnie jak Euroczeki i czeki podróżne, które jednak najkorzystniej jest wymienić na miejscową walutę w bankach. Czeki osobiste nie są akceptowane.

KUCHNIA

Tradycyjne potrawy duńskie oparte są na mięsie i rybach: wołowina, cielęcina, drób i wieprzowina występują w jadłospisie równie często co łosoś, węgorz, płastuga czy dorsz. Ich kombinacje podawane są z ziemniakami oraz innymi, zwykle gotowanymi, jarzynami. Restauracje serwują posiłki po dość wysokich cenach, szczególnie wieczorem, a przy tym często zupełnie nie uwzględniają potrzeb wegetarianów. Są jednak i takie miejsca, w których kosztowanie duńskich potraw nie powinno zaszkodzić ani zdrowiu, ani portfelowi. Choć duńska żywność nie należy do tanich, jest wiele sposobów takiego ułożenia jadłospisu, by był on oszczędny, a przy tym zdrowy i urozmaicony. Podobnie ma się rzecz z napojami. Dania, jako jedyny kraj skandynawski wolny od uprzedzeń w stosunku do alkoholu, jest rajem dla amatorów kieliszka, tak z powodu szerokiego wyboru trunków, jak i dużej ilości miejsc, w których można się nimi raczyć. Turyści przybywający do Danii z abstynenckiej Szwecji lub Norwegii mogą doznać szoku. Spożywanie alkoholu jest tu nie tylko całkowicie dozwolone, lecz zupełnie normalnym obrazkiem jest widok przechodniów popijających piwo z butelki na ulicy. Choć przesada w spożyciu alkoholu nie jest mile widziana, można odnieś…